Kakav je školski sustav u Irskoj?
Škole u Irskoj podijeljene su na slijedeće stupnjeve:
First Level – Primary Schools
Second Level – Secondary Schools (do državne mature – Leaving Cert)
Further Education – Post Leaving Cert, Apprenticeship Training, Private Business Schools
Third Level – Universities, Institutes of Technology
Pregled školskog sustava naći ćete na Citizens Information – Irish Education System.
Također se može naći puno korisnih informacija i sadržaja za roditelje na stranicama poput Schooldays.
Kakvih sve škola ima u Irskoj?
Osnovne i srednje škole u Irskoj mogu biti privatne (Private) koje se plaćaju, ili javne tj. nacionalne (Public, National), koje su besplatne. Većina ih je vezana uz Katoličku, Irsku portestantsku (Church of Ireland) ili neku drugu crkvu, malo ih je koje su potpuno nevezane (non-denominational) uz crkvu.
Neke škole u Irskoj su samo za dječake, neke samo za djevjočice a neke su miješane.
Kako izabrati školu u Irskoj?
Izbor škole ovisi o željama roditelja, te lokaciji u odnosu na adresu stanovanja. Škole na boljem glasu ili na gusto naseljenim lokacijama često nemaju dovoljno mjesta za sve pa je preporučljivo da se djeca predbilježe čim prije i za osnovne i za srednje škole istovremeno. Korisno je raspitati se o školama kod kolega, susjeda i poznatih.
Što se sve uči u irskim školama?
Kurikulum je u Irskoj jedinstven na razini države i za osnovne i srednje škole, a detalje možete naći na Curriculum online.
Roditelju mogu sami odlučiti žele li da im djeca u školi završe vjeronauk te prime sakramente. Također, roditelji mogu zatražiti da djeca ne uče irski jezik, ako su zadovoljeni određeni uvjeti.
Više na Citizens Information – Exemption from Irish i Education.ie – Irish Exemption.
U pravilu je preporučljivo da djeca uče irski, jer je to može biti uvjet za određene obrazovne ustanove trećeg stupnja te za mnoge poslove. Djeca koja su bi-lingualna nemaju nikakvih problema sa irskim.
Mora li dijete znati engleski za upis u školu?
Ne. Znanje engleskog jezika nije preduvjet za upis u školu, jer je školovanje obavezno do navršene 16. godine.
U slučaju da dijete još ne govori engleski, škola besplatno pruža intenzivno učenje jezika te se i ta prepreka brzo savlada. Također postoji sustav dodatne potpore učenicima sa posebnim zahtjevima (pr. disleksija, invaliditet, ADHD itd.). Postoje i posebne škole za djecu da posebnim potrebama koja ne mogu pohađati redovnu nastavu.
Koje dokumente treba imati za upis u školu?
Nema unverzalne procedure niti pravila, pa svaka škola može imati drugačije zahtjeve. Uglavnom nema puno papirologije i najbolje je pitati direktno u školu za sve detalje.
Upisati se možete u bilo koje doba godine (ljeti ima perioda kada su uredi zatvoreni).
U pravilu vam može zatrebati:
Rodni list – najbolje je imati međunarodni, negdje priznaju i HR ili prijevod
PPS broj od djeteta – koji možete dati kad ga dobijete, ne mora biti unaprijed
Krsni list – ako će dijete raditi sakramente, pomaže i da se dobije prednost u nekim školama, nije obavezan
Ocjene iz zadnja dva razreda – ovo traže samo neke škole
Potvrda adrese stanovanja – račun za struju ili plin na ime roditelja ili pismo sa PPS brojem; osnovne škole su dužne primiti učenike prema mjestu stanovanja, pa vam to pomaže za upis u lokalnu školu
Kakve su irske škole?
U usporedbi sa hrvatskim školskim sustavom, u Irskoj djeca brže i ranije nauče čitati i pisati, dok se svi ostali aspekti kurikuluma do kraja škole otprilike poravnaju.
U nižim razredima djeca mogu gradivo savladavati svojim tempom, dokle god su unutar državnog prosjeka. Primejrice, na pisana slova se prelazi u trećem razredu, kako je tko spreman. Ako je potrebno, pruža se dodatna pomoć u malim grupama unutar redovne satnice.
Ako se desi da je učenik akademski kontinuirano ispod određenog nivoa ili se ne može socijalno prilagoditi, škola i roditelji zajednički donose odluku o ponavljanju godine.
Ono što je u Irskoj puno bolje je potpuni nedostatak stresa i pritisaka na učenike i roditelje, te se školovanje odvija uz potporu i suradnju između škole i roditelja odnosno staratelja. Roditeljski sastanci po sistemu 1 na 1 održavaju se jednom godišnje, ali se po potrebi može izravno sastajati sa nastavnicima tijekom čitave godine.
Domaću zadaću u osnovnoj školi bi djeca trebala u prosjeku obaviti za 20 min u 1. i 2. razredu, 30 min u 3. i 4. razredu, te do 60 min u 5. i 6. razredu (računa se vrijeme provedeno u radu). Roditelj može prekinuti domaći rad ukoliko traje duže, te o tome obavijestiti nastavnika kako bi se količina domaće zadaće mogla adekvatno prilagoditi. Petkom nema domaće zadaće! Također nema obavezne lektire.
Ocjenjivanje u irskim školama
Kontinuriano testiranje obavlja se redovito u svim školama, a krajem školske godine (od četvrtog razreda nadalje) rade se i standardizirani testovi iz matematike (Sigma T Maths Test) i engleskog (Drumcondra Test). U sredjoj školi je testiranje još formalnije.
Na kraju školske godine u osnovnim školama poštom se dobivaju pismene svjedodžbe koje sadrže slijedeće rubrike:
Your Child as a learner – procjena koliko je dijete zainteresirano za učenje, radi li samostalno, kako radi sa ostalom djecom, radi li zadaću u skladu sa svojim sposobnostima itd.
Your Child’s social and personal development – procjena da li dijete djeluje sretno u školi, kako se ponaša u razredu i kako na igralištu, izražava li dobro svoje osjećaje, brine li o tuđim osjećajima itd.
Your Child’s learning during the year – ocjena od 1 do 5 za svaki predmet i opisom-komentarom učitelja. Matematika, engleski i irski ocjenjuju se i po svakom segmentu (pr. za engleski se ocjenjuje Listening and comprehension, Oral expression, Reading, Writing).
How can you further support your child’s learning – napomena učitelja roditeljima direktno.
Standardised test results – rezultati testova za Numeracy (Sigma T Maths Test) i Literacy (Drumcondra Test).
Comments – opći osvrt razrednog učitelja-ice na upjeh djeteta u školskoj godini.
Attendance (izostanci u postotku) i Punctuality (dolazak na vrijeme).
Svjedodžbe nisu standardizirane, već svaka škola ima svoj format. U srednjim školama se svjedodžbe dobivaju kvartalno i uglavnom sadrže ocjenu i napomenu učitelja za svaki predmet.
Što je potrebno kupiti za školu?
Gotovo, ali ne i sve, škole imaju obavezne uniforme koje se nabavljaju u robnim kućama (kvalitetan je pr. Marks&Spencer) ili posebnim trgovinama ako su uniforme obilježene školskim grbom (škola će vas uputiti na pravo mjesto).
Školske knjige i pribor se kupuju, prema popisu iz škole, u knjižarama ili još jednostavnije on-line na pr. Schoolbooksireland, Schoolbooks.ie ili Irishschoolbooks .
Kada dijete u Irskoj kreće u koju školu?
Predškolska dob (ispod 4-5 godina)
Djeca predškolskog uzrasta nisu obuhvaćena državnim programima, te se zbrinjavaju kroz privatne vrtiće ili uz pomoć dadilja ili pazitejica, u potpunosti na trošakroditelja ili staratelja. Cijena vrtića ili paziteljice će ovisiti o mjestu stanovanja, o tome da li je dijete zbrinuto pola dana ili cijeli dan, pet dana ili manje i koliko je konkurencije u tom području. Najbolji izvor preporuka su susjedi i poznanici. Lokalni mali vrtići, koji su obiteljski biznis, najčešće su bolji u odnosu na velike lance. Postoje i lokalne baby & toddler grupe za okupljanje majki i predškolske djece.
Zadnja godina prije osonovne škole obuhvaćena je ECCE (Early Childhood Care and Education) programom koji nudi besplatni vrtić na određeni broj sati tjedno. Program mogu koristiti djeca koja su 1. rujna godine u kojoj kreću s programom u dobi između 3g.2mj. i 4g.7mj.
Više infomracija možete naći na Citizens Information – Early childhood care and education scheme.
Osnovne škole u Irskoj (Primary Schools)
Djeca u osnovnu školu mogu krenuti sa navršene 4 godine (ovisno o datumu rođenja) a moraju sa 5 godina. Završavaju sa 11 ili 12 godina tj. sa šestim razredom.
Razredi su: Junior Infants, Senior Infants, 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th i 6th.
Nastava se u osonovnoj školi održava po sistemu razredne nastave gdje jedan učitelj ili učiteljica predaju sve predmete.
Srednje škole u Irskoj (Secondary Schools)
U srednju školu se u Irskoj kreće sa 12 ili 13 godina, počinje se sa sedmim razredom te se prelazi na predmetnu nastavu. Završava se sa 17 ili 18.
Razredi su podijeljeni u slijedeće cikluse:
Junior Cycle
7th – First Year Secondary (u nekim školama Form 1)
8th – Second Year Secondary
9th – Third year Secondary – polaže se mala matura (Junior Cert)
Transition Year
– obavezna godina u nekim, ali ne svim školama
Senior Cycle
10th – Fourth Year Secondary
11th- Fifth Year Secondary
12th- Sixth Year Secondary – polaže se državna matura (Leaving Cert)
Kako se upisati u srednju školu u Irskoj?
Za upis u srednu školu nema univerzalnih kriterija, već svaka škola ima svoje kriterije za prijem učenika. Najbolje je dijete prijaviti u škole koje dolaze u obzir čim prije, u isto vrijeme sa prijavama u osnovne škole.
Kriteriji mogu biti adresa stanovanja, iz koje se osnovne škole dolazi, pripadnost određenoj crkvi, da li su roditelji pohađali istu školu, itd. U nekim školama obavljaju se intervjui sa roditeljima i učenicima, negdje i testovi. Najbolje je izabrati nekoliko škola koje vam odgovaraju, čim ranije se prijaviti, otići na Open Day (najčešće tijekom jeseni) i ragovor sa ravnateljem. Čim više interesa pokažete, to je veća vjerojatnost da će se naći mjesto. Mlađa braća i sestre učenika koji već pohađaju neku školu imaju prednost upisa pred drugim kandidatima.
Neke privatne škole (pr. St. Andrew’s, St. Killian’s u Dublinu) imaju određeni broj mjesta za obitelji koje su tek doselile i to za osnovnoškosku i srednjoškolsku dob.
Više informacija na Citizens Information Moving to Ireland.
Popis srednjih škola u Irskoj naći ćete na
Schooldays.ie – Secondary Schools in Ireland by County.
Više i visoke škole, fakulteti u Irskoj (Third Level education)
Uspjeh na državnoj maturi, odnosno borj bodova, glavni je kriterij za upis na treći nivo obrazovanja. Boduje se 6 predmeta sa najboljim rezultatom (najčešće učenici polažu 7 predmeta). Najviša moguća ocjena je A1 na Honours Level-u, a najveći borj bodova je 600. Za upis na najtraženije fakultete potrebno je imati preko 500 bodova.
Za studente koji dolaze iz drugih zemalja ravno na irske fakultete, više informacija na Citizens Information – Third Level Education.
Stupnjevi kvalifikacija i diploma u Irskoj
Sustav stupnjevanja kvalifikacija i diploma u Irskoj prikazan je na slici ispod. Informacije o priznavanju stranih diploma u Irskoj naći ćete na stranicama QQI – Quality and Qualifications Ireland.
Koliko traje nastava u irskim školama?
Škole u Irskoj rade jednokratno, nastave u turnusima nema.
U svim školama nastava počinje između 8.30 i 9 ujutro, najčešće bliže 9 sati.
Osnovne škole završavaju u 13.30 za Junior i Senior Infants, te u 14.30 za razrede od 1. do 6.og.
Srednje škole završavaju između 15 i 16 sati, jednom tjedno i ranije.
U većini škola, osnovnih i srednjih, postoje dodatne aktivnosti, uključivši i homework club, koje se održavaju u prostorijama škole te počinju odmah iza nastave, ali se posebno plaćaju kao grupne aktivnosti.
U brojnim vrtićima postoje i posebne grupe za školsku djecu, sa organiziranim prijevozom od-do škole.
Važno je napomenuti da djeca u Irskoj po zakonu ne smiju biti sama kod kuće ako su mlađa od 12 godina.
Koliko ima školskih praznika u Irskoj?
Trajanje školske godine i školski praznici u Irskoj
Osnovne i srednje škole imaju određenu slobodu kod određivanja školskog kalendara, ali uglavnom vrijedi slijedeće:
Početak škole je u tjednu u kojem je 1.9.
Mid-term break od tjedan dana krajem 10. mjeseca (Halloween)
Božićni i novogodišnji praznici u trajanju od dva tjedna
Mid-term break od 2-5 dana u 2. mjesecu
Uskršnji praznici u trajanju od dva tjedna
Kraj škole je za osnovce 30.6., a za srednjoškolce 1.5.
Svaka škola objavljuje detaljan kalendar najčešće krajem tekuće godine za slijedeću.
Postoji li Hrvatska dopunska škola u Irskoj?
Da! Hrvatska dopunska škola postoji u Dublinu od 2008. a nastava se održava subotom.
Detaljne informacije mogu se dobiti od Hrvatskog Veleposlanstva u Dublinu, njihova stranica je ie.mvp.hr.
Može li se učiti hrvatski jezik u Irskoj?
Da! Hrvatski jezik može se učiti na Trinity College-u u Dublinu.
Više infomracija na tcd.ie i Croatian Flyer.
Dječji doplatak (Child Benefit)
Sva djeca čija majka živi u Irskoj imaju pravo na dječji doplatak kojeg treba zatražiti u prvih godinu dana od dolaska u Irsku.
O visini dječjeg doplatka te kako ga zatražiti više na http://Citizens Information – Child Benefit i Welfare.ie.