Kako se pripremiti za intervju za posao u Irskoj?
Kome ide vaš CV?
Agencija za zapošljavanje će s vama unaprijed potvrditi da li vaš CV može poslati određenom poslodavcu za određeno radno mjesto. Vaš životopis smije do potencijalnog poslodavca doći samo kroz jedan kanal, po sistemu “tko prvi”, pošto agencije dobivaju proviziju za uspješne kandidate.
O samom procesu zapošljavanja možete pročitati više na Zapošljavanje u Irskoj.
Kada se pripremate za intervju za posao u Irskoj ne zaboravite na slijedeće…
Kako zvuči irski engleski?
Govorni engleski kakav se koristi u Irskoj gotovo sigurno niste imali prilike čuti ako već niste bili tamo, te je i najvještijim poznavaocima engleskog potrebno nešto vremena da se naviknu na irske akcente.
Kao i u Hrvatskoj, u Irskoj postoji više izrazito različitih akcenata.
Preporučamo da nešto vremena odvojite na gledanje irskih tv programa ili slušanje radija preko interneta. Nacinalna radio-televizija je RTE, a emisije možete potražiti na RTE Player .
Odaberite programe iz irske produkcije kao što su vijesti ili govorne radio emisije drugog programa RTE 2fm, npr. Tubridy ili The Colm Hayes Show. Popularna je i radio stanica fm104, a posebno jutarnji The Strawberry Alarm Clock.
Programi su vam dostupni na zahtjev kao i kroz mobilne aplikacije.
Koliko je kod vas sati?
Vremenska razlika između Hrvatske i Irske je 1 sat (Irska je u GMT zoni, dakle sat vremena iza Hrvatske tj. CET zone), pa potvrdite točno vrijeme razgovora.
U Irskoj se koristi 12 satna podjela dana, uz naznaku AM (prije podne) ili PM (poslije podne) za doba dana.
Kada se izriče vrijeme koristi se sintaksa kao u Dalmaciji, tako da je “half ten” u prijevodu “deset i pol” tj. 10:30.
Svakako si rezervirajte dosta vremena da se za razgovor pripremite (opustite se, provjerite da vam radi internet, da je baterija od telefona puna i sl.), te da ne žurite ukoliko razgovor potraje duže.
S kime razgovaram?
Unaprijed saznajte s kime imate razgovor za posao, ime, email adresu, Skype detalje, brojeve telefona, kako bi bili spremni u slučaju da vam primjerice pukne internet veza ili želite poslati “follow up” email. Ako vas na razgovor šalje agencija, tada će povratne informacije ići kroz njih.
Osobito je korisno imati imena svih kontakata unaprijed, kako vas ne bi iznenadio izgovor irskih imena i prezimena. U tome vam može pomoći internet Hear Names.
Napomena: U Irskoj je i u poslovnom svijetu uobičajeno oslovljavanje osobnim imenom, ali ne znači sa ste sa sugovornikom na “ti”! You znači Vi.
Okolina
Pobrinite se da vas nitko ne smeta tokom razgovora, da do mikrofona ne dolaze nepoželjni zvukovi (pr. šuštanje vjetra, perilica na centrifugi), da vam je prostor ugodne temperature, provjerite što sve kamera vidi ako se radi o video razgovoru.
Kako biste zvučali jasnije, odradite čitav telefonski intervju stojećki!
Što sve trebam reći?
Organizirajte misli, te napravite kratki podsjetnik onoga što želite prenijeti i naglasiti o sebi i svom iskustvu. Tako možete lakše uklopiti ove informacije u odgovore na pitanja tijekom intervjua. Kroz odgovore nastojte pokazati da imate baš to što se u opisu posla traži.
Svoje odgovore uvijek posložite u pozitivnom smislu, izbjegavajte negativne izjave poput “nisam najbolji u tome i tome”, “ne volim…”. Odgovori na pitanja o vašem iskustvu moraju jasno pokazati što ste točno radili, kakva je bila vaša uloga i koje ste imali odgovornosti, opišite što ste konkretno napravili sami, što je bio vaš doprinos u timu (očekuje se da će odgovori sadržavati kombinaciju riječi “I” i “we”, ne isključivo jedno ili drugo).
Unaprijed pripremite i pitanja koja želite postaviti na kraju razgovora. Pri tome ne zaboravite na logistiku i saznajte koji je slijedeći korak u procesu, kada možete očekivati povratnu informaciju i sl..
Na kraju se obavezno zahvalite na pruženoj prilici.
Dodatni savjeti za pripremu telefonskog intervjua: . “Five steps for acing your next phone interview”.
Face-To-Face intervju
Za svaki direktan intervju vrijede uobičajena pravila (prigodan izgled, pripremljenost, točnost, držanje tijela itd.), a savjete možete naći pretraživanjem po webu. Bez obzira na “dress code” u samoj firmi, od vas se očekuje da na intervju dođete poslovno formalno odjeveni (za muške sako i košulja, idealno i karvata; za žene nikako večernja odjeća i šminka), a nakit je dobro svesti na minimum.